Pleszewianie na Marszu Wolności

Blisko 150 osób z Pleszewa, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego wzięło udział w wielkim Marszu Wolności, który 6 maja przeszedł ulicami Warszawy. Uczestnicy demonstracji pokazali swój sprzeciw wobec zwalczania niezależnych samorządów, reformy edukacji, upolitycznianiu sądów i antyeuropejskiej polityki PiS.

– Wzięliśmy udział w Marszu Wolności, aby zaprotestować przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości. Ta manifestacja to już kolejny wyraźny głos sprzeciwu wobec działań partii rządzącej. PiS musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego, co teraz robi – mówi Łukasz Marciniak, przewodniczący Platformy Obywatelskiej koło Pleszew.

Na Placu Bankowym, gdzie rozpoczynał się Marsz pierwsze przemówienie do zebranych wygłosił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Podziękował wszystkim zgromadzonym, samorządowcom, rodzicom walczącym z reformą edukacji. Mówił o tym, że celem opozycji musi być zatrzymanie destrukcyjnych działań fatalnego rządu PiS. Lider PO podkreślał, że jesteśmy za pozytywną, uśmiechniętą Polską, w której wszyscy są równi, a nie dzieleni na sorty. Na pierwszej scenie wystąpili też m. in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Bogdan Borusewicz, Hanna Zdanowska i Borys Budka.

Po wystąpieniach uformowało się czoło marszu. Politycy i działacze społeczni szli na czele wielobarwnego pochodu wielu organizacji. Dziesiątki tysięcy ludzi wznosiło okrzyki w obronie wartości i idei demokratycznych. Około godziny 15 Marsz Wolności dotarł na Plac Konstytucji. Tutaj odbyła się druga część wystąpień. Znów głos zabrał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Ze sceny na placu Konstytucji przemawiali też m. in. Ewa Kopacz, senator Marek Borowski, były wicepremier Tomasz Siemoniak i Krzysztof Łoziński z Komitetu Obrony Demokracji.

Marsz Wolności organizowała Platforma Obywatelska, zaproszone do udziału w nim były inne partie opozycyjne oraz organizacje sprzeciwiające się działaniom PiS jak federacje samorządowe, Związek Nauczycielstwa Polskiego czy organizacje rodzicielskie. Łącznie w marszu wzięło udział około 100 000 osób.

Źródło: platforma.org